Za nami piąta, jubileuszowa edycja Blog Forum Gdańsk, najważniejszej imprezy środowiska twórców...
O czym warto pamiętać po konferencji BFG’14?
Przeczytaj
Dzięki zaproszeniu ze strony organizatorów, miałem możliwość wygłoszenia swojej prelekcji (i udziału w panelu dyskusyjnym) podczas piątej edycji spotkania twórców blogosfery ze Śląska – bloSilesia. Temat wiodący bardzo ciekawy, dotyczący budowania kapitału blogera i dokonywania inwestycji, związanych z tym procesem. Pomimo dużej ilości publicznych wystąpień, jakie już za mną, to w Katowicach było dla mnie dość specyficzne i nieco trudne. Chcąc nie chcąc musiałem bowiem mówić o sobie, niejako łamiąc własną zasadę, że podczas prelekcji tego nie robię. Zwyczajnie dlatego, że istnieje dużo więcej ciekawych tematów, o których chciałbym opowiadać i o których publiczność wolałaby słuchać :)
Niemniej jednak, trakcie swojego wystąpienia cofnąłem się nawet do początków mojego pisania, czyli wczesnych czasów studenckich. Wszystko po to, by pokazać, że budowanie kapitału blogera (i każdego innego twórcy), to długi i wymagający proces, którego składowymi są liczne poświęcenia i inwestycje (w moim przypadku: czas, pieniądze – jako inwestowanie w materiały płatne, kontakty interpersonalne, edukacja oraz praca zawodowa), których czynienie może prowadzić do wielu konfliktów wyboru. Zahaczyłem również o temat wizerunku całej blogosfery i postrzegania jej przez osoby spoza tego ekosystemu. Stąd też jeden slajd prezentacji może wywrzeć na Was szczególne wrażenie. Podsumowaniem mojego wystąpienia było zdanie dotyczące właśnie blogów, jako całości i ważnego elementu nowoczesnych mediów. Osobiście postrzegam blogosferę jako niejednolitą, nieregularną bryłę, a od nas, jako jej twórców zależy, jaką formę przybierała będzie w przyszłości. Narzędzia jej kształtowania mamy w naszych rękach, dosłownie. Wśród nich m.in. transparentność działań autora, rzetelność informacji, wartościowe, przemyślane i przepracowane treści. Im częściej z tych narzędzi będziemy korzystać, tym lepiej dla całej blogosfery, jej postrzegania (jako rzetelnego źródła wiedzy z konkretnych dziedzin) i wizerunku, jakim będzie dysponowała.
Wiem i pamiętam, że prezentacje bez szerszego komentarza często nie pozwalają na pełne zrozumienie tego, co prelegent miał do przekazania. Z drugiej jednak strony, gdyby prezentacja zawieszona w internecie dostarczałaby całej wiedzy, przekazanej podczas wystąpienia, jaką rolę w prezentacji miałby do spełnienia prelegent?
Jeśli macie więc pytania do któregokolwiek slajdu z poniższego materiału, zadajcie mi je jakkolwiek chcecie. Prywatnie lub na forum. Odpowiem na 100%.
PS. Slideshare nieco się zmienił! Nawigowanie w obrębie wyświetlanej prezentacji jest teraz troszkę bardziej intuicyjne.
PS2. Lekcja z mojego wystąpienia, dotycząca technikaliów. Jeśli prezentację przygotowujecie na Macu z wersją systemu Yosemite, nie uruchomicie jej (póki co) na komputerze, który tego systemu nie posiadają. Ja tego nie wiedziałem i tylko dzięki Maćkowi Budzichowi udało mi się ją odpalić.